Egy korábbi cikkben részleteztük, hogy mit jelent az elővásárlási jog. Most vizsgáljuk meg azt, hogyan keletkezhet az elővásárlási jog.

Az elővásárlási jog alapulhat jogszabályon:

Osztatlan közös tulajdon esetében (vagyis amikor egy ingatlannak több tulajdonosa van) a tulajdonostársakat a Ptk. alapján megilleti az elővásárlási jog. Amennyiben az elővásárlási jogi szabályokat ezen Ptk. szabály alapján kell alkalmazni, akkor az nem kerül bejegyzésre a tulajdoni lapra.

Az elővásárlási jog alapulhat más jogszabályon is, mint például az önkormányzatot megillető elővásárlási jog az önkormányzat rendeletén vagy az államot megillető elővásárlási jog törvényen vagy rendeleten. Ebben az esetben vagy az elővásárlási jog kerül bejegyzésre a tulajdoni lapra, vagy a tulajdoni lap valamely bejegyzése/feljegyzése utal arra, hogy meg kell vizsgálni az elővásárlási jogi szabályokat.

Az elővásárlási jog alapulhat szerződésen is:

Ennek tipikus példája az, ha az elővásárlási jogot a Társasházi Alapító Okirat, vagy lakásszövetkezeti ingatlanok esetében a Lakásszövetkezeti alapszabály határozza meg és az alapján kerül sor az elővásárlási jog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére.

A fentiek miatt már a vételi ajánlat megtétele előtt indokolt ingatlanjogban jártas ügyvéddel konzultálni. Ingatlan adásvétel vagy ajándékozás esetén keresse több évtizedes gyakorlattal rendelkező ügyvédi irodánkat.